Tematem przewodnim szóstego numeru kwartalnika „Inżynieria Elektryczna” jest przedstawiana już Państwu wcześniej – elektromobilność. Jako że jest to jedna z podstawowych dziedzin, w której Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki prowadzi swoje badania, to z przyjemnością prezentujemy zagadnienia dotyczące współczesnych wyzwań elektroenergetyki.
Dodatkowo z dumą publikujemy informacje związane z projektem eVan, z którym to naszemu zespołowi udało się przejść do kolejnego etapu w prowadzonym postępowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Z nutką nostalgii przedstawiamy sylwetki dwóch dyrektorów, którzy do dziś są wspominani przez pracowników Instytutu: Wiesława Serugę oraz Stefana Paradowskiego, tym samym kończąc cykl prezentowania sylwetek dawnych dyrektorów Łukasiewicz – Instytutu Elektrotechniki.
Rozpoczynamy natomiast nowy cykl. Na łamach naszego kwartalnika będziemy prezentować Państwu pionierów elektryki i elektrotechniki, zaczynając od Nikoli Tesli.
Mimo nadal panującej pandemii, świat nie zwalnia, więc my też nie. W bieżącym numerze kwartalnika przedstawiamy zagadnienia związane z rozwojem napędów zabudowanych w piastach kół pojazdów BEV oraz projekt ITER, który bacznie obserwujemy z uwagi na występującą syntezę jądrową. Na przykładzie warszawskiego metra nasi czytelnicy dowiedzą się więcej na temat sieci powrotnej. Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z materiałem dotyczącym Wawerskiego Klastra Energii, do którego należy Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki.
Nasi pracownicy z Oddziału Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego dzielą się wiedzą na temat haloizytu, który może być wykorzystywany jako napełniacz lakierów elektroizolacyjnych oraz do witryfikacji – procesu unieszkodliwiania odpadów paleniskowych. Zachęcamy do lektury tych i innych artykułów publikowanych na łamach kwartalnika.
Z redakcyjnym pozdrowieniem
dr inż. Sebastian Wydra
redaktor naczelny „Inżynierii Elektrycznej”