Najnowsze wiadomości z realizacji projektu „4D HYDROGEN”

Czas czytania: 3 min
KIEDY?

GDZIE?

Zespół pracowników Łukasiewicz-Instytutu Elektrotechniki w składzie: Iwona Koltsov, Dariusz Świerczyński, Edward Bramson, Beata Kondratowicz-Kucewicz i Mateusz Łuba realizuje międzynarodowy projekt „4D HYDROGEN” w konsorcjum z TMBK Partners – polskim Liderem projektu. O inauguracji projektu informowaliśmy tu:

https://iel.lukasiewicz.gov.pl/2023/01/19/lukasiewicz-instytut-elektrotechniki-rozpoczal-realizacje-miedzynarodowego-projektu-zrownowazone-i-ekologiczne-systemy-kolejowe/

Zakończono pierwszy etap prac polegający na identyfikacji niezbędnych elementów potrzebnych do zbudowania instalacji produkcji zielonego amoniaku z wodoru uzyskiwanego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Do wstępnych obliczeń wybrano zasilanie produkcji wodoru z instalacji fotowoltaicznej z uwzględnienia parametrów pogodowych w warunkach polskich. Wyznaczono zapotrzebowanie na energię elektryczną z OZE do produkcji amoniaku z uwzględnieniem łańcucha sprawności przemian energetycznych w trakcie produkcji i magazynowania energii elektrycznej.

Pierwszym osiągniętym kamieniem milowym w projekcie jest baza danych komponentów instalacji zielonego amoniaku z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych. Umieszczone w bazie parametry urządzeń oferowanych komercyjnie zostaną wykorzystane w symulacjach procesów produkcyjnych wodoru i amoniaku od skali laboratoryjnej do przemysłowej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds