Współpraca z Fraunhofer Institute for Factory Operation and Automation IFF, rozpoczęta w ubiegłym roku, jest ważnym krokiem w kierunku zacieśnienia międzynarodowych relacji w dziedzinie zrównoważonej energetyki. Pierwsze kontakty i współpraca nawiązane podczas wizyty delegacji rządu Saksonii-Anhalt oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego były preludium do głębszej współpracy i wymiany doświadczeń.
Wizyta w Magdeburgu w dniach 26-27 marca była kontynuacją tych działań i pozwoliła na dalsze rozwinięcie wspólnych projektów i inicjatyw. Kluczowe zagadnienia zrównoważonych zasobów i transformacji energetycznej były głównym tematem rozmów.
Celem współpracy jest opracowanie wspólnej koncepcji realizacji projektów, które przyczynią się do bezpiecznej transformacji energetycznej, z mniejszym wykorzystaniem konwencjonalnych źródeł energii na rzecz bardziej ekologicznych i odnawialnych.
W ramach inicjatywy dążymy do zmniejszenia zależności od konwencjonalnych źródeł energii, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, na rzecz bardziej ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa oraz wodna. Wspólne działania obejmują również modernizację infrastruktury energetycznej, inwestycje w technologie odnawialne, poprawę efektywności energetycznej, promowanie elektryfikacji transportu oraz ograniczanie zużycia energii.
Nasi reprezentanci, w tym Dyrektor dr inż. Sebastian Wydra, Dyrektor ds. Badawczych dr inż. Marcin Parchomiuk oraz Dyrektor Centrum Badawczego Inteligentnego Transportu Grzegorz Stawicki, współpracują z wiodącymi ekspertami w dziedzinie energetyki, takimi jak Prof. dr. P. Komarnicki, prof. dr. T. Birth, prof. dr. J. Wiese oraz dr. F. Sondej, aby osiągnąć równowagę między zapotrzebowaniem na energię a jej dostępnością.
Współpraca z Fraunhofer IFF i inne działania podejmowane w ramach tej inicjatywy mają na celu przyczynienie się do globalnych wysiłków w zakresie zwalczania zmian klimatycznych i tworzenia bardziej zrównoważonego i ekologicznego systemu energetycznego.