Nowy etap w rozwoju technologii wodorowych: Łukasiewicz-IEL i Główny Urząd Miar podpisali list intencyjny

KIEDY?

GDZIE?


17 października 2024 roku stanie się ważną datą w rozwoju technologii wodorowych w Polsce. Tego dnia podpisano list intencyjny pomiędzy Łukasiewicz – Instytutem Elektrotechniki oraz Głównym Urzędem Miar.
Jednym z obszarów współpracy jest budowa stacjonarnego stanowiska pomiarowego odmierzaczy do wodoru zgodnie z wytycznymi rozporządzenia OIML R139.
 
Rozwój technologii związanych z wykorzystaniem wodoru jako alternatywnego źródła energii wymaga stworzenia odpowiedniej infrastruktury badawczej, która pozwoli na zapewnienie jakości, dokładności i zgodności przyrządów do odmierzania wodoru z międzynarodowymi standardami. Umożliwi to zarówno weryfikację zgodności urządzeń z wymogami dyrektywy MID, jak i wspieranie rozwoju infrastruktury wodorowej, zgodnie z rozporządzeniem AFIR.Do podmiotów zainteresowanych usługami w zakresie badań instalacji do odmierzania wodoru można zaliczyć jednostki certyfikujące, organy nadzoru rynku, producentów instalacji do odmierzania wodoru oraz ich podzespołów czy operatorów stacji tankowania wodoru.
 
Synergia z jednostką notyfikowaną w ocenie zgodności wzmocni rozwój współpracy w tym obszarze i ukierunkuje inwestycje w stronę działań strategicznych dla gospodarki krajowej. W trakcie spotkania, które odbyło się między przedstawicielami GUM i Łukasiewicz-Instytutu Elektrotechniki w siedzibie Instytutu w Warszawie, omówiono istotne dla obu stron obszary oraz potwierdzono zadania i role Partnerów.
 
Wykorzystanie kompetencji i zasobów technologicznych w celu umożliwienia zapewnienia zgodności działań instytucji i producentów krajowych z wymogami prawnymi, także w zakresie certyfikacji oraz prawa unijnego jest kwestią kluczową dla Partnerów porozumienia.
 
Główny Urząd Miar reprezentowali: Rafał Kępka Wiceprezes GUM, Paulina Olszewska Dyrektor Departamentu Certyfikacji, Małgorzata Brzozowska-Kruczek Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli, Katarzyna Borowicz Z-ca Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju, Adam Brzozowski Z-ca Dyrektora Zakładu Mechaniki i Akustyki.
 
Reprezentantami Instytutu byli: Sebastian Wydra Dyrektor Naczelny, Marcin Parchomiuk Z-ca Dyrektora ds. Badawczych, Katarzyna Wocheń Z-ca Dyrektora ds. Finansowych i Operacyjnych, Iwona Koltsov Dyrektor Centrum Badawczego Technologii Wodorowych oraz Grzegorz Stawicki Dyrektor Centrum Badawczego Elektromobilności i Inteligentnego Transportu.
 
Serdecznie dziękujemy obu stronom zaangażowanym w działania w ramach tej współpracy. Wspólne wysiłki przyczynią się do rozwoju innowacji oraz wzmocnienia krajowej gospodarki, a także podniosą standardy w obszarze nowoczesnych technologii.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds