Dzień otwarty w Łukasiewicz – IEL. Władcy Piorunów otworzyli swoje laboratoria

Czas czytania: 3 min
KIEDY?

GDZIE?

Tego dnia odwiedziło Nasz Instytut ponad 250 osób. Byli to uczniowie m.in. lokalnych szkół podstawowych wraz z opiekunami, którzy ciekawi byli jak wygląda nasza codzienna praca. W trosce o dobro naszych gości byli zostali podzieleni na mniejsze grupy alby efektywnie uczestniczyć we wszystkich zorganizowanych atrakcjach.

Zaczęliśmy w showroomie Łukasiewicz – IEL, gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć produkty naszych naukowców, w tym: zbiornik wodorowy, stację do ładowania pojazdów elektrycznych 2×22 kW, podgrzewaną kamizelkę taktyczną, podgrzewaną ścianę z izolacją wewnętrzną ze zmielonych turbin wiatrowych oraz przegląd produktów dla energetyki.

Omówiliśmy również inne nasze produkty m.in. magazyn energii.

Mogli także przenieść się w czasie, zwiedzając Izbę Retro, w której poznali historię naszego instytutu. Przedstawiamy w niej m. in. opowieść o „piorunie uderzającym w Politechnikę” oraz dawne technologie i urządzenia wykorzystywane w latach 70. i 80. XX wieku.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie laboratoriów. Uczniowie w towarzystwie opiekunów i przewodników z Instytutu, mieli okazję zobaczyć laboratoria badawcze takiej jak: laboratorium aparatury wysokonapięciowej i niskonapięciowej, laboratorium urządzeń elektrycznych i wzorcujących. 

Największym zainteresowaniem cieszyła się „Gruba Berta”, czyli unikatowy w tej części Europy generator o napięciu 12kV i mocach znamionowych 25 MVA i 100 MVA (moce zwarciowe odpowiednio: 500 MVA i 2500MVA), a także „Chudy Janek” z laboratorium wysokich napięć, który zawsze przyciąga uwagę dzięki swoim spektakularnym pokazom panowania nad piorunami.

Następnie uczestnicy udali się do strefy nauki, gdzie zaprezentowaliśmy nasze najnowsze dokonania naukowe. 

W sektorze elektromobilności zaprezentowaliśmy silnik o mocy 115 kV wraz z falownikiem. Przedstawiliśmy także laboratorium programistyczne, w którym w sposób numeryczny badane są układy napędowe oraz zachowanie pojazdu elektrycznego. Razem z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o ładowarkach indukcyjnych oraz zasadach funkcjonowania stanowiska napędowego, na którym testujemy silniki i falowniki napędowe do pojazdów. 

W sektorze dotyczącym technologii wodorowych demonstrowaliśmy proces elektrolizy wody, wykorzystanie wytwarzania oraz przetwarzania wodoru do zasilania modelowego auta zasilanego wodorowym ogniwem paliwowym, ukazanie wpływu procesu utleniania-redukcji na trwałość materiałów (korozji). 

W sektorze odnawialnych źródeł energii omawialiśmy z uczniami głównie turbiny wiatrowe oraz ich los po zakończeniu eksploatacji. Nasze Centrum Badawcze Materiałów Elektrotechnicznych opracowało metodę recyklingu zużytych łopat turbin wiatrowych. 

W sektorze recyklingu zaprezentowano, w jaki sposób, z pozoru różne materiały wtórne można łączyć? figurki, którymi obdarowaliśmy uczestników były wytworzone w naszych laboratoriach z żywicy epoksydowej z dodatkiem rozdrobnionej (zmielonej) do rozmiarów mączki łopaty turbiny wiatrowej oraz rodrobnionych (ciętych) sukien ślubnych. Na co dzień, nasi naukowcy żywice epoksydowe modyfikują takimi bądź podobnymi dodatkami w celu opracowania metody recyklingu kłopotliwych odpadów (łopaty, izolatory, tekstylia, panele PV) lub poprawy właściwości materiałów wieloskładnikowych – funkcjonalizowanych kompozytów i lakierów, np. o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej, elektrycznej, odporności barierowej i na płomień. Taki innowacyjne materiały służą następnie do wytwarzania prototypowych profili – izolatorów, rur GRP, powłok ochronnych lub zupełnie nowych rozwiązań jak panele ścienne wnętrzowe z funkcją ogrzewania i ochrony p.poż. 

Całość wydarzenia uatrakcyjniły animatorki dla najmłodszych, pokazy iluzjonisty oraz konkursy w budowaniu konstrukcji z LEGO.

Po tak wyczerpującej przygodzie nasi goście odpoczywali w specjalnie przygotowanej strefie „zasilania”, gdzie czekały burgery, naleśniki no i oczywiście gofry. Wszystko na świeżym powietrzu.

Dopełnieniem całego wydarzenia były upominki dla każdego uczestnika, które sprawiły, że dzień stał się jeszcze bardziej niezapomniany. 

Pokazy i eksperymenty naukowe są doskonałym sposobem na zainteresowanie młodych ludzi nauką i technologią. Takie doświadczenia otwierają oczy na fascynujący świat zjawisk i mechanizmów, które nas otaczają.

Dzięki takim inicjatywom mamy nadzieję, że udało nam się zaszczepić w młodych umysłach ciekawość świata i zainspirować ich do dalszego odkrywania wiedzy. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie na kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Łukasiewicz – IEL. Będziemy dążyć do tego, aby nasze wydarzenie wpisało się w kalendarz wydarzeń organizowanych na Warszawskim Wawrze już na stałe.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds