Od przedszkola do doktora

Czas czytania: 3 min
KIEDY?

GDZIE?

Łukasiewicz – IEL otworzył swoje laboratoria dla najmłodszych. W kwietniu 2024 rozpoczęliśmy cykl warsztatów dedykowanych dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, a jak się okazało w praktyce, sami nauczyciele też chętnie włączają się w aktywność naukowo – artystyczną. 

W trakcie spotkań opowiadaliśmy uczestnikom, na czym polega praca naukowca i, że naukowcy z Łukasiewicz – IEL zajmują się między innymi opracowaniem metody recyklingu wiatraków. Tłumaczyliśmy, jak – krok po kroku – z łopaty wirnika turbiny wiatrowej zrobić proszek, który może być ważnym surowcem do produkcji nowych rzeczy, w tym farb.

W tym czasie dzieci zainspirowane opowieściami o energii, energetyce i recyklingu mogły stworzyć prace farbami akrylowymi na profesjonalnych podkładach malarskich. To dokładnie takie farby, do których można dodać też recyklat z łopaty wiatrowej. Prace pokrywane były następnie warstwą żywicy epoksydowej, by nadać im efekt tafli szkła, a nam umożliwić opowieść o badaniach nad zastosowaniem żywic epoksydowych w energetyce – m.in. do produkcji łopat turbin wiatrowych oraz kadłubów statków. 

Obrazy i farby z recyklatem to nie koniec warsztatów!

Kolejny etap i kolejne dzieła to kolorowe figurki odlewane z żywicy z dodatkiem recyklatów i brokatu. W trakcie komponowania tych dzieł, dzieci własnoręcznie realizują technologię kompozytów w bardzo małej (i kolorowej) skali laboratoryjnej oraz dowiadują się, czym się różni barwnik od pigmentu?

Warsztaty, to też czas doświadczeń i nauki dla nas, naukowców z Łukasiewicz – IEL. Dzięki tym spotkaniom dowiedzieliśmy się m.in., że kolor bladoróżowy, to tak naprawdę kolor cebuli.

Mamy nadzieję, że część naszych gości w przyszłości wróci do nas w dorosłym życiu, by stać się naukowcem Łukasiewicz – IEL.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach zadania realizowanego z polecenia Prezesa Centrum Łukasiewicz.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds