W ramach otrzymanego dofinansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) Zespół z Łukasiewicz – Instytutu Elektrotechniki zaplanował modernizacje laboratoriów wchodzących w skład Centrum Badawczego Aparatury Elektroenergetycznej i Urządzeń Rozdzielczych.
Centrum zajmuje się przede wszystkim modelowaniem stanów awaryjnych w urządzeniach elektroenergetycznych, które to stany mogą spowodować zagrożenia dla bezpieczeństwa osób i mienia oraz wywołać duże siły elektrodynamiczne oddziałujące na tory prądowe badanych obiektów.
Badania te mają na celu sprawdzenie parametrów urządzeń w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Tego typu testom poddawane są prototypy nowych urządzeń, aparatów i konstrukcje wdrożone już do produkcji przez przedsiębiorców, w celu uzyskania stosownych certyfikatów.
„Modernizacja infrastruktury, realizowana w ramach projektu dofinansowanego z KPO, pozwoli na zwiększenie możliwości badawczych laboratorium oraz zapewni większy poziom bezpieczeństwa prowadzonych prac. Dzięki modernizacji Instytut stanie się jednym z nielicznych ośrodków naukowo-badawczych posiadających zdolności do kompleksowego badania aparatury elektroenergetycznej zainstalowanej w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych”.
Powstała infrastruktura będzie wykorzystywana w celu wykonywania:
– badań prototypów pod kątem bezpieczeństwa użytkowania
– sprawdzania deklarowanych parametrów technicznych
– badań mających na celu wyznaczenie maksymalnych parametrów technicznych urządzeń wysokonapięciowych
– badań wykorzystywanych do celów oceny zgodności wysokonapięciowej aparatury łączeniowej, w szczególności wyłączników, uziemników, odłączników, styczników, rozłączników, w tym rozłączników bezpiecznikowych oraz reklozerów, stacji transformatorowych oraz rozdzielnic wysokonapięciowych wykorzystywanych w sieciach przesyłowych krajowego systemu elektroenergetycznego.
Transformacja energetyczna, modernizacja oraz rozbudowa sieci przesyłowych, a także rozwój technologii, takich jak wysokonapięciowe sieci prądu stałego (HVDC) i odnawialne źródła energii (OZE), są kluczowymi elementami zrównoważonego rozwoju i funkcjonowania gospodarki nie tylko na poziomie krajowym, ale również w szerszym kontekście europejskim. Rozszerzone możliwości badawcze, które będą dostępne dzięki działaniom Instytutu, staną się niezbędne dla realizacji tych celów.
Badania prowadzone w Centrum, z wykorzystaniem modernizowanej infrastruktury, mają szczególne znaczenie zarówno dla partnerów naukowych, jak i biznesowych, wspierając realizację polityki naukowej, technicznej oraz innowacyjnej państwa.
Osobą odpowiedzialną za to zadanie jest Andrzej Kober, który na co dzień pełni funkcję Dyrektora Centrum Badawczego Aparatury Elektroenergetycznej i Urządzeń Rozdzielczych.