Centrum Badawcze
Centrum Badawcze Materiałów Elektrotechnicznych (CME)
Dyrektor Centrum Badawczego
dr inż. Selim Oleksowicz
Selim jest liderem Centrum Badawczego Materiałów Elektrotechnicznych, które z powodzeniem tworzy innowacje technologiczne nie tylko w branży energetycznej ale również e-mobilności, gospodarce o obiegu zamkniętym, materiałoznawstwie, czy też OZE. Jest współautorem kilkunastu publikacji oraz ekspertem merytorycznym w procesach pozyskiwania grantów ze środków europejskich.
Prywatnie miłośnik dawnej motoryzacji oraz turystyki górskiej.
Zrealizowane projekty:
· Innowacyjne urządzenie zwiększające sprawność paneli fotowoltaicznych I i II generacji pod względem zjawiska LID i PID.
· Opracowanie innowacyjnego rozdrabniacza do zastosowań w domowej eko-gospodarce odpadów.
· Rozwój technologii pojazdów o niskiej emisji CO2 – opracowanie algorytmu sterowania hamowaniem regeneracyjnym.
KONTAKT: 661 331 827
Grupa Badawcza Materiałów Kompozytowych i Recyklingu
Zakres działania:
- inżynieria materiałowa
- chemia i technologia tworzyw polimerowych
- kompozyty i tworzywa sztuczne
- recykling mechaniczny i gospodarka cyrkularna
- przewody grzejne
- badania wyrobów elektroenergetycznych
Specjalizujemy się w zakresie:
- doborze składu surowcowego i technologii przetwórczej materiałów wieloskładnikowych bazujących na żywicach chemo – i termoutwardzalnych, elastomerach i termoplastach
- produkcji przewodów i prototypowych elementów grzejnych oraz wyrobów elektroizolacyjnych
- badaniu i optymalizacji izolatorów elektroenergetycznych
Obszary gospodarki w których działa Grupa Badawcza
Inżynieria materiałowa, w której specjalizuje się Grupa jest dziedziną uniwersalną i przenikającą wiele obszarów. Podstawowa dyscyplina Instytutu – elektrotechnika, stawia materiałom bardzo wysokie wymagania co do jakości i czystości, co sprawia, że kompetencje Grupy sprawdzają się również w innych branżach, jak:
- urządzenia medyczne,
- budownictwo modułowe,
- gospodarka wodorowa.
Przy czym zdecydowane gro prac skupia się wokół zagadnień elektrotechniki, elektroenergetyki i energetyki wiatrowej
Grupa Badawcza Nowych Materiałów Technologii Wodorowych
Grupa Badawcza Nowych Materiałów Technologii Wodorowych jest nowo powstałą jednostką organizacyjną rozwijającą się w kierunku: definiowania nowych materiałów, jedno- i wielokomponentowych, mogących mieć zastosowanie w gospodarce wodorowej, oceny istniejących na rynku materiałów oraz ich technologii wytwarzania pod kątem stosowalności w urządzeniach i systemach zasilanych wodorem, określania zasad wykorzystania materiałów w konstrukcjach, w których używany jest wodór oraz analizy procesów zachodzących w materiałach oraz konstrukcjach narażonych na oddziaływanie wodoru. Powyższe szczególnie dotyczy materiałów używanych w zbiornikach na wodór sprężony oraz w urządzeń wykorzystujących reakcje elektrochemiczne w procesach wytwarzania lub spalania wodoru. Docelowo wymienione aktywności będą realizowane w oparciu o bazę eksperymentalną oraz wykorzystując symulacje komputerowe z użyciem oprogramowania komercyjnego, jak również samodzielne wytworzonego.
Poza tym grupa oferuje wsparcie w realizacji zadań spoza tematyki wodorowej, w których oczekuje się przeprowadzenia różnego typu symulacji komputerowych, oraz zadań stanowiących oceny wytrzymałościowe konstrukcji poddanych różnego typu obciążeniom mechanicznym.
Klientami grupy są jednostki wewnętrzne i zewnętrzne zainteresowane możliwościami wykorzystania nowych i tradycyjnych materiałów w różnych gałęziach gospodarki wodorowej, jak również jednostki zainteresowane wykorzystaniem nowoczesnych metod symulacji komputerowej w aktywności naukowo-inżynierskiej.
Obszary gospodarki:
Energetyka, Transport, Usługi
Grupa Badawcza Nowych Materiałów Technologii Wytwarzania i Magazynowania Energii
Zakres działania:
- projektowanie materiałów funkcjonalnych (inżynieria materiałowa)
- modelowanie procesów podstawowych, przemian fazowych / energii / chemicznych, etc.
- opracowanie technologii produkcji innowacyjnych materiałów na potrzeby magazynowania i przetwarzania energii.
Grupa Badawcza podejmuje szereg prac w zakresie materiałów dedykowanych procesom wytwarzania i magazynowania energii jak np. materiały PCM (phase change materials), TEM (thermoelectric materials), półprzewodniki (np. szeroko przerwowe, nadprzewodniki nisko- i wysokotemperaturowe) nanokompozyty na bazie półprzewodników, jonowo-elektronowe przewodniki.
W chwili obecnej głównymi klientami Grupy Badawczej GWM są jednostki wewnętrzne instytutu dla których grupa rozwija innowacyjne materiały oraz technologie do zastosowania w systemach oferowanych przez Instytut Elektrotechniki. Nowoopracowywane materiały oraz ich technologie w istotny sposób przyczyniają się do podwyższenia sprawności oraz jakości (np. pod względem środowiskowym) procesów wytwarzania oraz magazynowania energii. Działania grupy stanowią podstawę innowacji i postępu technologicznego w branży energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem obszaru technologii wodorowych, jak również procesów technologicznych produkcji materiałów.
Obszary gospodarki w jakich działa Grupa Badawcza to przede wszystkim energetyka w zakresie magazynowania energii, inżynieria materiałowa.
Grupa Badawcza Technologii Wytwarzania Materiałów
Zakres działania:
- ceramika elektrotechniczna i bioceramika,
- materiałoznawstwo,
- inżynieria wysokich napięć,
- gospodarka obiegu zamkniętego,
- przewody i kable,
- analiza termiczna.
Specjalizujemy się w zakresie:
- ceramiki elektroizolacyjnej (wysokoglinowa, steatytowa, kordierytowa),
- materiałów do grzejnictwa,
- włókien mineralnych do zastosowań termoizolacyjnych oraz tłumienności akustycznej,
- dielektrycznych materiałów otrzymywanych metodą zol – żel,
- wyładowań powierzchniowych i wytrzymałości elektrycznej dielektryków,
- alternatyw dla SF6
- proppantów ceramicznych do zastosowań w procesach szczelinowania hydraulicznego,
- hydroksyapatytu naturalnego,
- bioceramiki, biotworzyw, biomimetyki,
- witryfikacji popiołów lotnych,
- dezaktywacji mikroorganizmów z roztworów wodnych z wykorzystaniem impulsowych pól elektrycznych,
- ekologicznych lakierów elektroizolacyjnych z nanowypełniaczami,
- lakierów elektroizolacyjnych o zwiększonej sile wiązania z przeznaczeniem do wykorzystania w silnikach do pojazdów elektrycznych lub szybkoobrotowych napędach sprzętu AGD.
Głównymi klientami Grupy Badawczej GTW są krajowi i europejscy producenci materiałów izolacyjnych oraz izolatorów ceramicznych niskich, średnich i wysokich napięć. Odbiorcami naszych technologii związanych z materiałami ceramicznymi w tym steatytowymi i wysokoglinowymi są krajowi producenci systemów grzewczych. Ponadto prowadzimy współpracę z firmami ze Stanów Zjednoczonych dotyczącą innowacyjnych rozwiązań materiałowych oraz specjalistycznych metod badawczych.
W zakresie recyklingu współpracujemy z producentami materiałów włóknistych. Dodatkowo prowadzimy prace badawcze przy współpracy z uczelniami z całego świata.
Grupa Badawcza działa w obszarach energetyki (materiały izolacyjne, materiały elektrotechniczne), budownictwa (materiały termoizolacyjne), zdrowia (bioceramika, biomimetyka) oraz gospodarki cyrkularnej (recykling materiałowy).