Technologie
Druk 3D
Formlabs Form 3
Drukarka pracuje w technologii Low Force Stereolithography która jest odmianą powszechnie znanej technologii SLA. Żywice fotopolimerowe utwardzane są za pomocą światła, z tym że w przypadku LFS kolejne warstwy utwardzane są w elastycznej kuwecie za pomocą wiązki lasera co w efekcie umożliwia uzyskanie bardzo precyzyjnych wydruków z powierzchnią o wysokiej jakości.
Poza żywicą standardową, która najczęściej wykorzystywana jest do prototypowania, dostępne są żywice o podwyższonej wytrzymałości, żywice kauczukopodobne charakteryzujące się właściwościami zbliżonymi do gumy czy żywice dentystyczne które są biokompatybilne. Model Form 3 ma obszar roboczy 145 x 145 x 185 mm i może drukować warstwy o grubości 25 – 300 um.
BCN3D Epsilon W27
Technologia druku Fused Deposition Modelling jest najbardziej rozpowrzechnioną technologą druku 3D, która opiera się na wykorzystaniu filamentów z tworzyw termoplastycznych, które roztapiane są w ekstruderze i nakładane na drukowany model w cienkich warstwach. Drukarka W27 wyposażona jest w system IDEX w postaci dwu niezależnych ekstuderów, pozwalający jednocześnie tworzyć wydruki z dwu różnych materiałów lub kolorów. Do druku można wykorzystać tworzywa takie jak ABS, PLA, PET-G itp. Dostępny obszar roboczy wynosi 420 x 300 x 220 mm, a grubość warstwy 50 – 500 um.
Sinterlit Lisa Pro
W technologii Selective Laser Sinterling wydruk przestrzenny powstaje w wyniku spiekania wiązką lasera sproszkowanego termoplastycznego polimeru. Kolejne warstwy proszku nakładane są na sobie i w odpowiednich miejscach spajane. Technologia ta daje największą swobodę w kształtowaniu elementów przy jednoczesnym zachowaniu dobrych właściwości mechanicznych i dużej dokładności. Jako tworzywo wykorzystuje się poliamid, nylon, PEEK i inne. Drukarka Lisa Pro ma obszar roboczy o wymiarach 150 x 200 x 260 mm, a drukowany materiał może być układany w warstwach o grubości 75 – 175 um.
Delta WASP 2040 Clay
Urządzenie jest wariantem drukarek FDM serii WASP pozwalającym na tworzenie wydruków przestrzennych z gęstych, półpłynnych materiałów. Pozwala na tworzenie obiektów z materiałów takich jak porcelana, gres czy glina. Obszar roboczy o średnicy 200 mm i wysokości 400 mm, a minimalna grubość warstwy wynosi 500 um.