Projekty zakończone
Projekt: Stanowisko laboratoryjne do badania przekształtników: ac/dc, dc/dc wykonanych w technologii GaN i SiC.
Całkowita wartość projektu: 270 000,00 PLN
Dofinansowanie: 270 000,00 PLN
Efektem realizacji projektu jest opanowanie technologii aplikacji tranzystorów z azotku galu w budowie układów elektronicznych/energoelektronicznych. W tym wypadku na przykładzie zasilacza liniowego. Realizacja projektu umożliwi zdobycie doświadczenia w projektowaniu, opracowaniu technik sterowania oraz montażu urządzeń z wykorzystaniem tranzystorów w technologii GaN. Pozwoli to na szersze wprowadzanie tranzystorów GaN w dalszych projektach, razem ze wszystkimi ich korzyściami. Projekt jest komplementarny z projektem technologicznym pt. „Wysokonapięciowe tranzystory GaN HEMT do zastosowań w zasilaczach liniowych”, który ma być realizowany równolegle z niniejszym projektem. W projekcie równoległym opracowane zostaną tranzystory z azotku galu produkcji SBŁ a w niniejszym projekcie zostaną one wykorzystane. Tematyka projektu wpisuję się w realizację programu Łukasiewicza „Rozwój technologii i produktów bazujących na azotku galu”.
Celem inwestycji jest uzyskanie stanowiska do podstawowych testów funkcjonalnych opracowywanych w Grupie Badawczej GTI modeli i prototypów jedno i dwukierunkowych przetwornic: ac/dc, dc/dc, dc/ac, bazujących na szybkich elementach wykonanych w technologii (GaN i SiC). Stanowisko to jest potrzebne zarówno do realizacji projektu powiązanego jak i innych realizowanych obecnie projektów w tym: projektu celowego pt.: „Inverter baterii fotowoltaicznych w instalacjach OZE z zastosowaniem technologii GaN”, projektu urządzenia centralnego w ramach projektu NCBR „Magazyn energii elektrycznej – strumień system”, oraz doktoratu wdrożeniowego jednego z pracowników GTI pt.: „Analiza oraz wdrożenie nowatorskiej, trójfazowej, izolowanej przetwornicy dwukierunkowej o zredukowanych stratach przełączeniowych, przeznaczonej do współpracy z magazynem energii w sieci typu Smart Grid”.
Efektem inwestycji ma być stanowisko badawcze umożliwiające prowadzenie prac uruchomieniowych i podstawowych badań konstruktorskich nowych rozwiązań jedno i dwukierunkowych przetwornic: ac/dc, dc/dc, dc/ac, ac/ac, bazujących na szybkich elementach wykonanych w technologii (GaN i SiC) o mocy do ok. 30kW, wyposażone w aparaturę umożliwiającą wykonywania pomiarów sprawności i emisji i przewodzonej.
Inwestycja będzie przeznaczona do realizacji zadań służących do opracowywania nowych rozwiązań energoelektronicznych przetwornic sprzęgających rozproszone odnawialne źródła energii (OZE) z siecią energetyczną i magazynami energii, co wpisuje się w programy: zrównoważenia systemu energetycznego Polski, Energetyki roproszonej, Strategii transformacji do gospodarki niskoemisyjnej. Ponadto stanowisko będzie wykorzystywane do realizacji doktoratów wdrożeniowych (pierwszy już został przyznany) w powyższej tematyce co jest praktyczną realizacją programu: Doktoratu Wdrożeniowego.