Projekty międzynarodowe
Projekt „Produkcja Zielonego Amoniaku – Wodór 4D (Decentralizacja, Dekarbonizacja, Cyfryzacja)” (4D Hydrogen) został wybrany do realizacji w ramach programu EUROGIA 2030 i otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Inicjatywy EUREKA w 2022 r.
Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum: ASPILSAN Energy, SOCAR R&D, ERRE TECH, TMBK, FUDA, BEIA podmiotów pochodzących Turcji, Portugalii Węgier Austrii i Polski.
Całkowita wartość projektu: 2 223 000 EUR
Całkowita wartość projektu strony Polskiej (TMBK – Lider, Łukasiewicz-IEL): 1 687 112 PLN
Dofinansowanie projektu strony Polskiej: 1 499 690 PLN
Dofinansowanie Łukasiewicz-IEL: 750 000 PLN
Obecna sytuacja geopolitczna, w szczególności agresywna polityka państw kontrolujących surowce energetyczne, wymusza pilną konieczność transformacji energetycznej opartej o źródła odnawialne, niezależne od dostaw zewnętrznych. Jest to element strategii bezpieczeństwa narodowego w zakresie energetyki i surowców o znaczeniu strategicznym dla gospodarki (nawozy, produkcja chemiczna, paliwa). Jednym z kluczowych kierunków może być technologia zastosowania „zielonego” wodoru produkowanego za pomocą elektrolizy wody. „Zielony” wodór może posłużyć jako materiał wsadowy dla różnych sektorów, między innymi dla produkcji amoniaku. W projekcie, w ramach zadań realizowanych przez stronę polską, zostanie wygenerowana symulacja pracy instalacji zielonego amoniaku. Obecnie brak jest danych projektowych oraz narzędzi symulacyjnych dla instalacji syntezy amoniaku o małej wydajności, w szczególności dla zasilania z odnawialnych źródeł o zmiennej wydajności, te proponowane w projekcie, wymagają innego sposobu projektowania. Podstawowym założeniem jest zapewnienie ciągłości pracy instalacji w cyklu dobowym. Symulacja pracy takiego systemu jest podstawowym elementem projektowania procesów inżynierii chemicznej. Z tego powodu zamierzamy zastosować narzędzia inżynierskie zarówno dedykowane dla branży chemicznej, jak i typowe narzędzia symulacyjne dla branży energetycznej i elektrycznej. Dzięki kompleksowemu podejściu możemy przewidzieć sposób działania i parametry instalacji w różnych lokalizacjach geograficznych, które będą wymuszały zmianę w podejściu do projektowania i eksploatacji. W opracowanych narzędziach do symulacji zostaną wykorzystane dane zebrane w wymaganych lokalizacjach geograficznych, takie jak: poziom i czas nasłonecznienia w ciągu roku, ukształtowanie terenu, siła i kierunek wiatru oraz możliwości budowy instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, a także szacunkowa moc możliwa do uzyskania z takich instalacji. Rezultaty projektu, są krytyczne z punktu widzenia krajowego bezpieczeństwa energetycznego, realizacji polskiej strategii wodorowej oraz osiągania niezależności energetycznej. Możliwość transferu wiedzy do Polski od międzynarodowych partnerów konsorcjum stanowi istotną wartość dodaną projektu.
W wyniku realizacji projektu zostanie uruchomiona pilotażowa instalacja do produkcji zielonego amoniaku z wykorzystaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Pozwoli to na rozpoczęcie procesu dekarbonizacji procesu produkcji amoniaku, umożliwiając spełnienie wymogów obniżania emisji CO2. Symulacje pracy instalacji otrzymywania amoniaku w zależności od lokalizacji i położenia geograficznego źródeł OZE, warunków dzień/noc, czy czynników atmosferycznych stanowią cenne informacje dla przyszłych firm pragnących włączyć się w procesy dekarbonizacji. Ponadto, symulacje procesu produkcyjnego uwzględniające zmienność instalacji OZE pozwolą uzyskać prawidłowe warunki pracy instalacji.