Projekty krajowe

Projekty krajowe

W ramach projektu badawczego związanego z obszarem transportu autonomicznego, planowane jest uruchomienie pięciu zadań/projektów Proof-of-Concept mających na celu wypracowanie grupy technologii, którą będzie zainteresowany sektor prywatny i publiczny. Głównym założeniem projektu badawczego jest uzyskanie możliwości komercjalizacji danych rozwiązań oraz uzyskanie szerokiego grona odbiorców technologii, co uzasadniałoby potrzebę budowy Strategicznego Programy Łukasiewicza dotyczącego autonomicznego transportu.

Projekt ma na celu propagowanie nauki wśród dzieci poprzez organizację dnia otwartego w Łukasiewicz-Instytucie Elektrotechniki, podczas którego odbędą się warsztaty, pokazy naukowe i zwiedzanie laboratoriów, aby inspirować młodych uczestników do odkrywania świata nauki.

Celem projektu jest wprowadzenie na rynek polskiego tranzystora GaN HEMT (high electron mobility transistor) 650V i 1200 V do układów energoelektronicznych dla przemysłu wysokich mocy. Takie rozwiązanie da polskiemu przemysłowi możliwość wprowadzenia innowacyjnych rodzimych rozwiązań technologicznych w dziedzinie elektroniki do własnych produktów i wytworów działalności gospodarczej.

Projekt dotyczy opracowania wysokosprawnego inwertera (DC/AC) współpracującego z bateriami fotowoltaicznymi.

Projekt dotyczy opracowania metody i wytworzenia nowoczesnych materiałów izolacyjnych w postaci uniepalnionych pianek poliuretanowych powstałych na bazie surowców odnawialnych bądź surowców pochodzących z recyklingu.

W ostatnich latach zaobserwować można intensywny wzrost liczby urządzeń elektrycznych zasilanych z sieci za pośrednictwem układów impulsowych z wykorzystaniem łączników półprzewodnikowych, tzw. zasilaczy liniowych.

Projekt przewiduje zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie w warunkach laboratoryjnych nowoczesnego napędu z silnikiem o mocy znamionowej ok. 115 kW.

Projekt ma na celu opracowanie zbiornika typu IV na sprężony wodór do zastosowań w pojazdach. W ramach prac zdefiniowane zostaną wymagania techniczne i formalne dla zbiornika.

Projekt zakłada kompleksowe przygotowanie metody obróbki surowca odpadowego z łopat turbin wiatrowych oraz opracowanie recyklatu w formie (stopień rozdrobnienia) najbardziej odpowiedniej do zastosowania jako wypełniacz kompozytów do produkcji elementów wyposażenia (rewizje, klapy, drzwi, obudowy, profile w kolumnie i gondoli), past naprawczych gel-coat (wypełnienia ubytków pracujących systemów) i lakierów top-coat (zabezpieczenie lub serwis powierzchni o łopat) jako recykling i gospodarka obiegu zamkniętego.

Klasyczna wodorowa instalacja energetyczna wytwarza wodór w elektrolizerze. Elektrolizer zasilany jest energią elektryczną, która może pochodzić ze źródeł odnawialnych oraz wodą o odpowiednich parametrach fizykochemicznych.

This will close in 0 seconds