e-VAN

Projekty zakończone

e-VAN – uniwersalny samochód dostawczy z napędem elektrycznym kategorii N1

WYKONAWCY

Konsorcjum złożone z Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniczny oraz IWOS Sp. z o.o. zaprojektowało i opracowało projekt dokumentacji stylistyczno-technicznej do realizacji dwóch prototypów pojazdu: „e-Van – uniwersalny samochód dostawczy z napędem elektrycznym, kategoria N1”.

KONSTRUKCJA

Projektowany pojazd dostawczy wyposażony jest w ogniwo wodorowe zasilane pokładowym magazynem wodoru o pojemności 10 kg sprężonego wodoru. Ogniwo wodorowe jest głównym źródłem energii elektrycznej dla pojazdu. Dodatkowo auto posiada akumulator buforowy o pojemności 15 kWh, w celu gromadzenia nadmiaru energii elektrycznej wytwarzanej przez ogniwo paliwowe oraz przez układ rekuperacji podczas hamowania. Układ napędowy składa się z falownika i silnika centralnego połączonego za pomocą przekładni różnicowej z tylną osią pojazdu.

FOTOWOLTAIKA

W celu poprawy ogólnego bilansu energetycznego zainstalowano panele fotowoltaiczne na dachu pojazdu. Energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii pozwoli na wspomaganie pracy urządzeń pokładowych (zasilanie pomocnicze podczas postoju, czuwania itp.) bez konieczności zużywania energii zgromadzonej w akumulatorach.

KOMUNIKACJA

Na pokładzie pojazdu zainstalowany zostanie innowacyjny system telemetryczny, umożliwiający dwukierunkową komunikację ze środowiskiem V2I, co jest szczególnie istotne, gdy konieczne jest zdalne sterowanie parametrami kluczowych elementów układu elektrycznego i wodorowego. Pojazd będzie wykorzystywany głównie w miastach i na terenach zurbanizowanych, będzie zintegrowany z nadrzędnymi systemami informatycznymi sieci miejskiej jako element wdrożonej technologii Smart City. Biorąc jednak pod uwagę jego duży zasięg, będzie mógł swobodnie działać na obszarach pozamiejskich i nieurbanizowanych.

STYLISTYKA I ZEROEMISYJNOŚĆ

Biorąc pod uwagę duży zasięg pojazdu, wynoszący 450 km i jego ładowność ponad 1000 kg, jego masa własna została zoptymalizowana m.in. w zakresie rozwoju elementów nadwozia pojazdu wykonanych z materiałów kompozytowych. Technologia ta umożliwiła również osiągnięcie proponowanej nowoczesnej stylistyki pojazdu. Zeroemisyjny pojazd dostawczy e-VAN związany jest z jednym z głównych obszarów działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz – Inteligentną Mobilnością.

BEZPIECZEŃSTWO

Konstrukcja pojazdu uwzględnia najnowsze trendy i wymagania, które będą obowiązywać od drugiej połowy 2022 roku, biorąc pod uwagę ergonomię i bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników dróg. Unikalny system obserwacyjny będzie służył do monitorowania przestrzeni wokół poruszającego się pojazdu, informując i ostrzegając kierowcę o potencjalnych zagrożeniach i anomaliach.

AKTUALNOŚĆ PROJEKTU

Projekt e-Van odpowiada na aktualne potrzeby społeczno-gospodarcze związane z rozwojem elektromobilności. Ostatecznym odbiorcą projektu będą firmy z branży logistycznej, kurierskiej i obsługi technicznej.

WYMIARY OPRACOWANEGO POJAZDU

⇒ Długość: 6990 mm

⇒ Szerokość: 2054 mm

⇒ Wysokość: 2220 mm

⇒ Rozstaw osi: 4100 mm

OSIĄGI POJAZDU

⇒ Zasięg działania pojazdu na jednym tankowaniu: 450 km

⇒ Dopuszczalna masa całkowita: 3500 kg

⇒ Nośność: 1000 kg

⇒ Liczba miejsc: 3 (kierowca + dwóch pasażerów)

This will close in 0 seconds