Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki był Złotym Partnerem VI Konferencji „KOLEJ WODOROWA HYDROGEN4RAIL – FUTURE OF TRANSPORT”, organizowanej przez Polską Izbę Kolei, która odbyła się w dniach 16–17 czerwca 2026 r. w Poznaniu.
Konferencja poświęcona była jednemu z kluczowych kierunków rozwoju nowoczesnego transportu – wykorzystaniu wodoru jako czystego paliwa w sektorze kolejowym. To obszar szczególnie istotny dla Instytutu, który rozwija kompetencje w zakresie technologii wodorowych, magazynowania energii, inteligentnych systemów zasilania infrastruktury oraz rozwiązań wspierających niskoemisyjny transport. Działania te realizowane są m.in. w ramach europejskiego projektu Rail4EARTH2 (Europe’s Rail Joint Undertaking).
Instytut reprezentowali:
- dr inż. Marcin Parchomiuk – Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Elektrotechniki
- dr inż. Mateusz Łuba – Dyrektor Centrum Badawczego Technologii Wodorowych
- dr inż. Artur Moradewicz – p.o. Dyrektora Centrum Badawczego Elektromobilności i Inteligentnego Transportu
Przedstawiciele Instytutu aktywnie uczestniczyli w programie wydarzenia, prezentując wystąpienia:
- „Nowy wymiar badań – zwiększenie potencjału badawczego Łukasiewicz – Instytutu Elektrotechniki dzięki środkom z KPO” – dr inż. Marcin Parchomiuk
- „Projekty B+R z obszaru technologii wodorowych i transportu realizowane w Łukasiewicz – Instytucie Elektrotechniki na rzecz rozwoju sektora kolejowego” – dr inż. Mateusz Łuba
Istotnym elementem konferencji był również panel ekspercki „Napędy wodorowe” (17 czerwca 2026 r.), w którym udział wziął dr inż. Marcin Parchomiuk. Dyskusja koncentrowała się na kierunkach rozwoju niskoemisyjnego transportu kolejowego, roli wodoru oraz technologiach wspierających transformację infrastruktury – od architektury napędów wodorowych i magazynów wodoru, po rozwój infrastruktury wodorowej.
W panelu uczestniczyli przedstawiciele nauki i przemysłu:
- dr hab. inż. Andrzej Ziółkowski – Politechnika Poznańska
- Karol Kotylo – H2 Energy
- Dawid Szkucik – ABB
- dr inż. Maksymilian Cierniewski – Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny
Moderator: Piotr Tarnawski – TELBUD SA
Udział w konferencji oraz panelu eksperckim podkreśla aktywną rolę Instytutu Elektrotechniki w rozwijaniu technologii wodorowych dla transportu oraz jego zaangażowanie w tworzenie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań dla przyszłości kolei.


